Jdi na obsah Jdi na menu
 


20. 3. 2021

Štěnice - cimex

Štěnice

Denně se setkávám s lidmi, kteří mají problém s výskytem štěnic a odpovídám jim na stejné otázky.  

Kde se štěnice vzaly? 

Štěnice je druh ploštice primárně parazitující na člověku. Existují doklady o tom, že štěnice se vyskytovali v blískosti člověka odedávna. Velké výskyty štěnic byly ve třicátých letech minulého století zaznamenán v Londýně, Paříži, po druhé světové válce v Berlíně. 

Čerpám – li ze zkušeností minulých třiceti let, v Praze se první  štěnice objevily asi před 15 lety. Před touto dobou jsme pouze slyšeli o jejich výskytu v uvedených městech evropy, nebo v některých státech na východě. V současné době se do Česka štěnice dostávají migrací ze zemí celého světa. S narůstajícím cestovním ruchem a přibývající obchodní aktivitou cestují doslova veškerými dopravními prostředky v zavazadlech, nebo se zbožím. Štěnice se mohou vyskytovat ve všech typech lidkých obydlí, avšak nejčastěji zaznamenáváme výskyt štěnic v ubytovnách, studentských kolejích, bytech, hotelech, bytech – ubytovnách . 

Jak vlastně štěnice vypadá?                                                                                                                                                                                                                                                                                 

  stenice-postelni.jpg stenice-2_0-1-.jpg                                                  

Jak se proti štěnicím bránit ?                                                                                  

Obecně lze říci, že preventivní ochrana před štěnicemi neexistuje. Zatím ve všech případech byly štěnice zjištěny, až když se host hotelu, ubytovny, nebo majitel bytu stal jejich hostitelem. Částečně lze minimalizovat riziko přemnožení štěnic včasným zjištěním výskytu. Při návratu z cest do zahraničí  důkladně prohlédnout zavazadla. V ubytovacích zařízeních zvýšením pozornosti při úklidu, ale přitom v žádném případě neuklízet stopy kolem výskytu hmyzu (ty umožní identifikaci při zásahu). Před dezinsekčním zásahem není vhodné přenášení předmětů (nábytek, lůžkoviny, matrace, apod.) z důvodu zavlečení štěnic do sousedních prostorů bytu, nebo domu. Při podezření je nutné okamžitě přizvat ke konzultaci a poté k dezinsekci některou z odborných firem DDD

U majitelů bytů je mnoho případů, kdy v obavě z vysoké ceny za likvidaci se snaží  s problémem vypořádat dezinsekčními přípravky nakoupenými v drogerii. Taková snaha nebyla zatím nikdy úspěšná. Tyto prostředky sice mohou krátkodobě působit, nemají však takovou účinnost jako dezinsekční přípravky pro profesionální použití. Pří hubení štěnic je nutné volit kombinaci několika profesionálních dezinsekčních přípravků dostupných pouze odborným firmám, cíleně navrhnout způsob a čas zásahu.                                            

Přesto, že štěnice patří k opravdu vemi nepříjemnému hmyzu, lze říci v jejich prospěch, že dosud není znám žádný závažnější přenos jakéhokoli onemocnění jejich prostřednictvím.